Kuvars Ailesi

Kuyumculuk sektöründe renkli taşlar yani “Gemstones” denen kavram sadece değerli kabul edilen taşları baz alır. Yakut, Safir, Elmas, Zümrüt, Akuamarin gibi… O sektörde Kalsit, Oltu, Florit, Apatit, Kuvars gibi taşlara pek yer yoktur. 

Dünyada şifalı taşlarla ilgilenen kişiler taşlara “Kristal” derler. Yani İngilizce; “Crystal”. Esasında doğru terminoloji “Mineral”dir. Taş’ın İngilizce karşılığı “Rock” yani kayaçtır. 

Bana kalırsa her sektör kendi içinde haklıdır. Kuyum sektörü için “Nadirlik” belirleyici faktördür. Paha ne kadar artarsa, değer o kadar yükselir. 

Jeologlar zaman zaman Rock veya Mineral demeyi doğru bulur. Çünkü Taş her zaman Mineral’i karşılamaz onlar için. 

Taş Halkı hesabımda ben Safir’e de Zümrüt’e de Çakıl Taşı’na da Taş demeyi uygun görüyorum. Bu durum, terminolojiyi bilmememden değil, öyle tercih etmemden kaynaklanıyor. Gemoloji sınavlarında dahi başarısız olduğum sorular hep; Değerli, Yarı Değerli taşlarla ilgili klasman sorularıdır. Her seferinde düşünürüm; “Hangisi yarı değerliydi şimdi” diye 🙂 Benim gözümde hepsi değerlidir çünkü. 

Bu uzun girizgahtan sonra bugün size Kristaller kavramını anlatmak istiyorum. Taş dünyasına ilk girdiğimde; yabancı kaynaklar neden “Crystals” terimini kullanıyor diye çok düşünmüştüm. “Crystal Healer” kavramı da Kristal Şifacısı/İyileştiricisi manasında, yaptığımız işi çok iyi açıklayan bir tabirdir laf aramızda. 

Kristal kavramı; daha önceki yayınlarımızı takip edenlerin çok iyi bileceği üzere, kristalleşen yapılardan geliyor. Hatırladınız mı; dünyada Amorf yapılar ve Kristal yapılar vardı. Birbirini takip eden simetrik bir yapısı olan, yavaşça soğuyabilen düzenli yapılara Kristal diyorduk. 

Ayrıca yine Quartz Crystal yani Kuvars Kristalleri’ne bir atıf da söz konusu. Çünkü Kuvars Ailesi, Taş Halkı’nın en kalabalık ailesi. Aşiret gibiler. Oradan türeyen taşları söyleye söyleye kristaller demeye alışmış olabilirler. 

Bugün size Kuvars Ailesini tanıtmak ve terminolojiye azıcık vakıf olmanızı sağlamak istedim. Silisyum Di Oksit formülüne sahip tüm taşlara Kuvars diyoruz. Kristal Kuvars yanlış, Kuvars Kristali doğru tabir oluyor. Daha önce tek tek yazdığım taşları detaylıca okumak istersiniz diye de ayrıca link vereceğim.

Haydi bakalım sayıyoruz; Kuvars Ailesi kimlerden oluşuyor…

Kaya Kristali/Dağ Kristali/Necef (Ice Quartz): Renksiz saydam olan Kuvars Kristali. Burada tartışmalar var. Necef; Kristal Kuvarsın genel adıdır görüşü hakim. Bu görüşe ben katılmıyorum. Çünkü yabancıların Ice yani buz çatlaklarına benzettikleri bu kristalin spesifik özelliği çatlak oluşu. Necef de bu çatlak kristallerin piyasadaki genel adı. 

Dumanlı Kuvars (Smoky Quartz): Kahverengimsi renkte olan Kuvars Kristali

Pembe Kuvars (Rose Quartz): Pembemsi Kuvars Kristallerine verilen isim ve bu ailenin aşk taşı olduğundan en bilineni tabi.

Sitrin (Citrine): İsmini Citron yani Limon’dan alan sarımsı tonlardaki Kuvars Kristali. Sarı Sitrin, Altın Sitrin, Madeira Sitrin, Ateş Sitrin, Palmeria Sitrin gibi gemolojik klasmanları olduğunu benim yazılarımı okuyanlar biliyor elbette.

Ametist (Amethyst): Mor, Menekşe tonlardaki Kuvars Kristali. Şifacılar camiasında çok yanlış bir algısı var içinde Lityum olduğuna dair. Kuvars Kristali ailesi SiO2 formülüne yani Silisyum DiOksit formülüne sahiptir ve bu ailede kim varsa bu formüldedir. Renklerine göre iz elementleri değişir ki; #taşlarındilinden etiketiyle yazdığım yazılarda formül ve renk sebebi vermem bu karışıklıkları gidermek içindir. Ametist de bu formülde olup, muhteşem rengini; doğal radyasyon, manganez ve demirin çeşitli renk merkezlerini etkilemesi ile oluşur. İçinde lityum olan taş Lepidolittir. O da Kuvars grubunda değildir.

Rutilli Kuvars/ Aktinolit (Rutilated Quartz/Actinolite): İçinde iğne görünümleri yani gemoloji tabiriyle ”kapanımları” olan Kuvars çeşidi.

Dumortiyerit (Dumortierite): Koyu maviden menekşeye dumortiyerit kapanımlarıyla renklendirilmiş Kuvarslardır ki bu da lifli, değişken renkli bir alüminyum boro silikat minerali anlamına gelir. 

Yeşil Kuvars/Prasiolit (Green Quartz/Prasiolite): Testlerde en çok sorduğum sorudur; “Yeşil Kuvars’a ne denir?” diye. Yeşil Kuvars’a Yeşil Ametist denmez. Sektörde sıkça duyulan yanlış bir tabirdir. Kuvars’ın moru Ametist, Yeşili Prasiolit’tir. 

Kuvarsit (Quartzite): Kristallerin içinde sıkı damarlı kuvars bulunması durumudur. 

Turmalinli Kuvars (Tourmalinated Quartz): Buna da Rutilli Kuvars denmesi çok yaygın bir durum. Ancak bu duruma aşırı kızmıyorum çünkü Turmalin mineralinden rutiller olduğu için karışması normal geliyor. Yine de doğru bilgi candır. Kuvarsın içinde Altın rengi rutiller varsa Rutilli Kuvars, Siyah Turmalin yani Şörl şeritler varsa Turmalinli Kuvars dememiz en güzeli olacaktır. 

Kaplan Gözü (Tiger’s Eye): Üç çeşidi vardır. 

Kahverengimsi olanlar Kaplan Gözü, Grimsi olanlar; Doğan Gözü (Hawk’s Eye) ve Göz efekti şeklinde kesim yapılabilenler; Kedi Gözü (Cat’s Eye) ismini alır. Burada yanılmayın; Kedi Gözü esasında bazı taşlarda görülebilen bir efekttir de aynı zamanda. Yani Beril taşında da Kedi Gözü olabilir. Aman o Kuvars aslında diyerek yanılmayın sakın 🙂

Kalsedon (Chalcedony): Evet canlarım aşiretin içinde aşiret gibi bir başka kol da Kalsedon ailesidir. Kalsedonlar yine aynı formüle ait Kuvars Kristalleridir. Ancak kendileri içlerinde öyle bir dallanır budaklanır ki büyülenip çıkamazsınız. 

Süt Kalsedon (Milky Calcedony)

Krizopras (Chrysoprase)

Kantaşı / Helitrop (Heliotrope)

Pras (Prase)

Agat (Agate): Akik ve Agat aynı şeydir. Yine işe ilk başladığımda sırf Agat’ı anlamak bile çok zamanımı aldı. Akik düzdür, Agat damarlıdır falan diyenlerle, Opal, Agat’ın sulu halidir diyen Gemologlarla bile karşılaştım. Elbette ikisi ayva ve nar gibi birbirlerinden farklı oluşumlar. Akik ve Agat Türkçe. Agate İngilizce olarak bu gruba verilen isim. Kaçırmıyorsunuz değil mi? Kuvars Kalsedon oldu, Kalsedon’dan alt başlık Agat oldu, o da dallanıyor şimdi 🙂

Karnelyan (Carnelian)

Manzara Agat (Landscape Agate)

Yosun Agat (Moss Agate)

Oniks (Onyx)

Sard (Sard)

Sardoniks (Sardonyx)

Plazma

Krizokol Kalsedon

Taşlaşmış Agat / Gagat (Petrified Wood)

Gökkuşağı Agat (Iris Agate)

Ateş Agat (Fire Agate)

Dentritik Agat (Dendritic Agate)

Ametistin Kalsedon (Amethystine Calcedony)

Jasper (Jasper): Yaaaa görüyor musunuz… Kuvars Kalsedon’a dönüştü. Oradan Agat çıktı. Oradan da Jasper türedi. Hepsine aslında hala Kuvars diyebiliriz çünkü formüller aynı. Sadece opaklık, damarlar, renkler ve iz elementler değişiyor. Oysa Taş Halkı olduğu gibi duruyor, tüm mucizesiyle… 

Eşekarısı (Bumblebee) Jasper

Dalmaçya (Dalmatian) Jasper 

Mookaite Jasper

Okyanus (Ocean) Jasper

Emperyal (Imperial) Jasper

Zebra Jasper

Pietersite

Tek Renkli (Mono Chrome) ve Çok Renkli (Poly Chrome) Jasper

Mutlaka ki atladığım, unuttuğum, yazmadığım bir sürü taş daha vardır. Bu Taş Halkı camiasında öğrenmenin neden sınırı yok anlıyor musunuz?

Tek bir taş ailesi… Yüzlerce renk, doku, kapanım, mineral, tarz, büyü, his ve duygu… 

Bunları nihayet kafamda bu hizaya sokan, Gemoloji dünyasının karışık dünyasını bile masal gibi anlatan sevgili hocam Fazıl Özen’e sevgi ve saygılarımla. Hepsi ondan öğrendiklerimdir. Benim kattığım yorumlar olsa da araştırmalarımı derinleştirmeme de ön ayak olduğu için kendisine teşekkürüm başka türlüdür 🙂

Biraz uzun bir yazı oldu biliyorum ancak terminoloji açısından koca internette böylesi Türkçe kaynak yoktu. O yüzden oturdum kendim yazdım 🙂

Sevgiyle kalın. Merak ettiğiniz her konuda instagramdan yorum yazmaya devam edin 🙂

Lâl

Farsça dilsiz anlamına gelen Lâl demişler bana… Almanca Granat, İtalyanca Granato, İngilizce Garnet, Fransızca Grenat… 

Latince Granum; tane kökeninden gelir ismim. Nar tanesi gibi olduğumu siz de fark ettiniz değil mi? Ben de nar tanesi gibiyim, her biri başka formüle sahip tek aileyim.

Suskunluğum derinliğimdendir. Saklı, gizliliğimdendir. Hemen her renkte varım. Çeşitliyim, gizemliyim ve yaratılışı bilirim. Çekiciliği, dişiliği, yaratımı çok iyi bildiğimden susarım. Hisler dünyasının kraliçesiyim ben. Antik çağlarda koruyucu tılsım olarak kullanılmam bundandır. Gizemli bilgilere aşina olmamdan… Sabrımdan, suskunluğumdan, basınca dayanmamdan…

Yaşamın varlığı, sürekliliği, bolluk, bereketi sonsuzdur. Döngüsü eşsizdir. Yerin yedi kat altından gelip size tam da bunu anlatmak isterim. 

Işığı renklere ayırmakta o kadar iyiyim ki, içimdeki ateş bazen Elmas’tan bile fazladır. 

Lâl’im ben. Toprağın getirdiklerini, doğurganlığı, dişilik bilgisini içimde tutanım. Basıncı ve sıcaklığı iyi bilirim. bu ölçüm özelliğimle benzersizim. O yüzden de iç sıcaklığınızda ve üzüntülerinizde dengeleyici olmamla bilinirim. 

Acı, dert, sıkıntı ve hüzün… Ben Lâl’im… Seçimlerinizi, isteklerinizi, derin korkularınızı dönüştürmek için gelsem de suskun, eşsiz ve asilim. Taş Halkı’nı görün, bilin, tanıyın isterim.

#taşhalkı #tashalki #taşlarındilinden #garnet #lal #uvarovit #grossular #andradite #pyrope #pirop #Tsavorite  #Rhodolite  #Almandine #Spessartine #Hessonit  #Demantoid #çakralar #taş #silisyum #su #hava #toprak #ateş #elementler #kolye #küpe #yüzük #kuyumculuk #kuyum #kristal 

Güneş Taşı

Ben Güneş Taşı’yım. 

İnsan daima doğaya aşıktır. Güzel şeyleri yıldıza, aya, güneşe benzetmeyi istersiniz. Çağrışımlarınız hep doğaya aittir. Hepimizin ait olduğu gibi… Size en çok güneşi hatırlatmış olmalıyım ki bana yaşam kaynağınızın ismini vermişsiniz, ne güzel, çok teşekkür ederim. 

Beni ilk; Norveç Fiyordlarında ve çok yakın zamanlarda bulmuşlar. İçimdeki bakır zenginliğinin cıvıl cıvıl yansımaları; altın renginde olduğundan Altın Taşı demişler bana bir süre. Aventurin taşını da bilirsiniz. O da yıldız yıldız parlayan bir yapıdadır. Mensubu olduğum Feldspat ailesi sebebiyle bu yüzden de bir süre Aventurin Feldspat olarak tanınmışım. Ben Güneş Taşı’yım. Yeryüzünün “can” kaynağından ismimi almaktan çok memnunum.

Ben Güneş Taşı’yım. Bakırla doluyum. Yeryüzündeki mineralleri yüzyıllarca içinde saklayan, donup, ısınıp, bekleyen, bekleyen, bekleyen Taş Halkı’ndanım. Isıyı, neşeyi, bolluğu, coşkuyu, heyecanı, içinizdeki ateşi hızla yakmayı çok iyi bilirim. Ben Güneş Taşı’yım. Yaşamın kaynağından besleyen, neşeyle, sıcaklıkla, şefkatle sarıp sarmalayanım. Kalbinizi, kanınızı, karın içi organlarınızı, sinir sisteminizi, kaslarınızı, gözlerinizi, derinizi, saçınızı ve kemiklerinizi tatlılıkla onarırım. 

Ben Güneş Taşı’yım. Hayattaki temel amacım size haz almayı öğretmektir. Yaşamaktan keyif almayı ne olursa olsun göstermektir. Canlı, capcanlıyım. Hayat benim. Yaşam benim. Neşe tamamen benim. Haydi size biraz bunları anlatayım ne dersiniz?

Bazen paranız vardır, sağlığınız yerindedir, eksik bir şeyiniz yoktur fakat kapkara, karamsar, mutsuz düşüncelerle yerinizde sayıyorsunuzdur. Bunların hiçbiri olmayan insanlar bile neşeliyken, o anın tadını doyasıya çıkarıyorken, kendinizi esir ettiğiniz hapishanenizden sizi çıkarmak isterim. Haz, mutluluk ve neşe; aynı para ve aşk gibi, koşulsuzdur, sınırsızdır. Kainatta sonsuz bir kaynaktan doyasıya akıştadır. Ben Güneş Taşı’yım. O sınırsız, koşulsuz akışa her istediğinizde dalabileceğinizi hatırlatmak için buradayım. Ne bekliyorusunuz? Mutlu olsanıza. Hayatın tadını çıkarsanıza. Tam göbeğinizin ortasındaki Güneş çakranızdan beslesenize; sosyallikle, sevinçle, sonsuz mutlulukla kendinizi.

Ben Güneş Taşı’yım. Cinselliğinizi sağlıkla dengelemek, eril ve dişi gücün birleşmesindeki doğal mucizeyi size anlatmak isterdim. Ben dengeleyenim. Dişi gücü de eril gücü de yakından bilenim. Sağlıkla gerçekleştiğinde cinselliğin nasıl zenginleştirici olduğunu hissettirenim. 

Ben Taş Halkı’yım. Taş Halkı’ndanım. Ben Güneş Taşı’yım. Bizi fark etmeniz için anlatıyorum hepsini. Görün diye yaşamın zarafetini. Ne çok, ne bol, ne capcanlı bir hayat var dışarıda. Hemen ve şimdi, tüm coşkunuzla dalıverin içine ne olur. Vücudunuzu, enerjinizi; bir uçtan diğerine bağlamak, daimi haz dolu o akışı başlatmak benim için çok kolay. Beni tanımanız bu yüzden çok önemli. 

Ben ve ailem hep yanınızdayız bunu biliyorsunuz değil mi? Biz hep buradaydık. Hep yanınızda olacağız. Sorduğunuzda cevap vereceğiz. Hissettireceğiz. 

Çünkü biz Taş Halkı’yız… 

Birlikteyiz. Biriz. Bu dünyayız. Bu dünyaya aitiz.

#taşhalkı#tashalki#taşlarındilinden#güneştaşı#güneş#dünya#uzay#taşlar#sunstone#taş#silisyum#kolye

Çakıl Taşı

Ben Çakıl’ım. Taş Halkı’yım. Taş Halkı’ndanım. Bir elmas kadar kusursuzum. Değer yargılarınızı, algılarınızı, dünyaya bakışınızı baştan sona değiştirmek için buradayım. Silisyumca zengin, kuvars ve tortul kayaçlardan oluşan bir yapım var. Denizle, dereyle, akarsuyla, gölle, okyanusla bütünüm. Dünyanın yapıtaşıyım. Ben Çakıl’ım. Dünyayım. Dünyaya aidim. 

Bir deniz kenarında beni görünce ne hissediyorsunuz? Kaldırımlarda, evlerde, bahçelerde, ev dekorasyonlarınızda… Beni basit, kolay ulaşılabilir ve “nasılsa orada” görmeye alışkınsınız değil mi? Ben Çakıl Taşı’yım. Bana neden daha dikkatli bakmıyorsunuz?

Beni aşındıran, pürüzsüz hale getiren Su’yun bilgisi bendedir. Oluşturduğum toprağın bilgisi bendedir. Hava’yı tanırım. Ve çok önceleri magmanın ateşlerinden geçerek suya kavuştum. Ben Çakıl’ım ve şifa özelliklerim hakkında kitaplarca yazı olmamasına şaşırıyorum. Çünkü ben bilirim arınmak ne demek, aşınarak pürüzsüz hale gelmek ne demek, dönüşmek, değişmek, çeşitlilik, renklerle dünyaya neşe salmak ne demek!

Ben Çakıl Taşı’yım. Kusursuzum. Rengarengim. Coşkuyla, yaratım enerjisiyle, büyüyle dopdoluyum. Dünyanın kusursuzluğunu, dengelerini, yaşam döngülerini ve akışını çok iyi bilirim. Kuvarsları, jasperları, kayaçları, kalsitleri, mineralleri, mineraloidleri, deniz canlılarını yüreğimde barındırırım. 

Ben Su’yum. Suyla hemhal olanım. Bilgiyi, kaydı en iyi tutanım. Yüreğinizin en derinlerinde coşku ateşini, yaşam sevgisini kolaylıkla yakanım. 

Ben Çakıl’ım. Taş Halkı’yım. Taş Halkı’ndanım. Bana kolayca ulaşın, içinize neşe salmama izin verin diye buradayım. Değerimi anlamanız için yarattığım “basitlik” algısını görebiliyor musunuz? Haydi bir küçük Çakıl Taşı alın elinize ve size ulaşmama izin verin. Size anlatacaklarıma bayılacağınıza eminim…

#taşhalkı#tashalki#taşlarındilinden#çakıl#silisyum#kuvars#çakıltaşı#su#hava#toprak#ateş#elementler#doğa#deniz#göl#dere#akarsu#dörtelement#yaratılış#kaya#kristal#kayaç#kireçtaşı#sahil#plaj#aşk#bereket#pebblebeach#neşe#pebbles

Sitrin

Ben Sitrin’im. Tüylerinizi diken diken eden, içinizi ürperten bir enerjim var. İletişiminizi her alanda yeniden dizayn ederim. Sarı Sitrin, Altın Sitrin, Madeira Sitrin, Ateş Sitrin, Palmeria Sitrin diye kategorize etmişsiniz bizi. Çoğu zaman da bana zor ulaştığınız için, mor kardeşim Ametist’i ısıtıp sarıya döndürüyorsunuz. Var olan bir şeyi eğip bükmeniz çok enteresan. Bazen sizi gerçekten şaşkınlıkla izliyoruz. Yine de bilin ki bize olan aşkınız, bizim size aşkımızın karşılığı. Bütün olduğumuzu, birlikte olduğumuzu gören yürekleri yakından tanıyoruz merak etmeyin. 

Ben Sitrin’im. Taş Halkı’nın en ciddi, en mesafeli, en sınırlarını koruyan ferdiyim. Geveze misiniz? Dedikoducu musunuz? Yetersizlik, mesafesizlik, sınırsızlık sorunlarınız mı var? Bana biraz yaklaşın o halde. Size anlatayım onlar neden oluyor… 

Boğazınıza giren çıkanı kontrol etmenizi önemsiyorum. Alma-Verme dengeniz ve toprakla kurduğunuz tüm bağlarda o yüzden ben varım. Telaş içinde oradan oraya koşturan, neyi neden yaptığını bilemeyen, ciddiyetsiz, değersiz, yetersizlik korkuları içindeyken kendinizi görebilmenizi çok istiyorum. Ben Sitrin’im. Çoğu zaman babanız, patronunuz, saygı duyduğunuz bir abiniz gibi burada böylece duruyor ve sizi izliyorum. Sakinleşin. Çok güzel ve yeterlisiniz bunu görün! 

Yüzyıllardır parayla ilişkilendirilmem, “para taşı” olarak bilinmem, bolluk-bereketle anılmam nedendir anladınız mı şimdi? Kıtlık bilincinizi tüm atalar kaydınızda onaracak bilgiler bende saklıdır. Çünkü ben Sitrin’im. Sakinliğin, yeterli olma hissinin, dünyadaki yerinizin mükemmelliğine dair olan inancınızın, hep sevdiklerinizi gerçekleştirmenizin size para gibi güzel yan etkileri olacağını görün isterim. Para bir yan etkidir evet! Gelir ve gider. Hayattır önemli olan. İstediklerinizi yapmaktır. Bir bütün halinde sevdiklerinizle yaşamak! Para ve aşk çok benzer kavramlardır. “Tutturduğunuzda gelmezler!” Görmeniz lazım, anlamanız lazım, onun için dönüşmeniz lazım. ok kolay olduğunu görmeniz lazım!

Ben Sitrin’im. Kuvars ailesinin en asil fertlerindenim. Ailemle bağım güçlüdür. Biz birbirimize görünmez ipliklerle bağlıyız. Elinize aldığınız her kuvars çeşidi, kurduğunuz bağın kalitesine göre birbirini destekler. 

Ben Sitrin’im. Taş Halkı’yım. Taş Halkı’ndanım. Biz biriz ve birlikteyiz. Bu gücü, bu aidiyeti, bu bilgiyi hemen şimdi tadın isteriz.

#taşhalkı #tashalki #taşlarındilinden #sitrin #çakralar #taş #silisyum #su #hava #toprak #ateş #elementler #kolye #küpe #yüzük #kuyumculuk #dörtelement #parataşı #kuyum #bollukbereket